Z instruktorem czy bez. Dylematy początkującego walkera

przez Grzegorz Nakonieczny

 
Decyzja zapadła, postanowiliśmy rozpocząć przygodę z nordic walkingiem.Wiemy, jak chodzenie z kijami wpływa na nasze zdrowie, wybraliśmy właściwe kije, wiemy jak się poprawnie ubrać na trening ale... nie wiemy co z tymi kijami właściwie robić. Niby sprawa prosta, biorę kije w ręce i idę. Z takiego założenia wciąż wychodzi ponad 80% osób chodzących z kijami. Wystarczy popatrzeć na innych, jak to robią, może zobaczyć filmik na You Tube, a może jakoś samo wyjdzie. Przed takimi dylematami staje chyba każdy, kto dopiero zaczyna. Niewiele osób jest świadomych tego, że nordic walking to marsz właściwą, odpowiednią techniką, której uczyć się powinno pod okiem instruktora.

Zatem czy jesteśmy w stanie sami zacząć poprawnie chodzić, czy niezbędny jest do tego instruktor? Każdy z nas w ciągu całego życia podejmował różne próby związane z naszą aktywnością ruchową. Większość z nas potrafi pływać, grać w badmintona czy tenisa stołowego, wiele osób jeżdzi na nartach. Skąd to potrafimy? Zazwyczaj sami zaczynamy, bo sprawia to nam przyjemność. Z czasem jesteśmy w tym całkiem nieźli. Ale czy my robimy to właściwie, zgodnie ze sztuką, poprawnie technicznie? Czy ucząc się samemu jeżdzić na nartach, wykorzystujemy cały ich i nasz potencjał? Czy jesteśmy w stanie wyuczyć się techniki, tak, aby jeżdzić właściwie, poprawnie, efektywnie i ładnie. Raczej nie, będziemy za to jeździć tak, jak nam się wydaje i tak, jak nam wygodnie. Tyle, że w taki sposób nie zdajemy sobie sprawy ile tracimy, jak mocno jesteśmy ograniczeni technicznie, ile moglibyśmy osiągnąć, gdybyśmy zaczęli naukę od spotkania z instruktorem.

Podobnie się dzieje z nordic walkingiem. Uważamy, że instruktor jet niepotrzebny bo przecież marsz z kijami jest śmiesznie prosty. Każdy to potrafi, każdy sobie poradzi. Ale czy na pewno? Marsz z kijami a marsz techniką nordic walking to dwie różne rzeczy, których istoty większość osób nie odróżnia. Brawa dla tych, których kije zmotywowały w jakikolwiesk sposób do ruszenia się, wyjścia z domu. Mam na myśli osoby w podeszłym wieku czy mocno schorowane, którym kije ułatwiają poruszanie się, dając możliwość poruszania się, pospacerowania, co nie byłoby mozliwe bez kijów.

Ale znaczna część osób chodzących to osoby mobilne, sprawne fizycznie, którym trekking niewiele pomoże. Nie bez powodu się mówi o wręcz "cudownych" właściwościach nordic walking, o uruchamianiu ponad 90% mięśni. Wszystko prawda, ale muszą być spełnione dwa warunki. Po pierwsze musimy mieć właściwe kije, po drugie musimy zacząć chodzić właściwą techniką. Spełniając te dwa warunki mamy pewność, że "wyciskamy'' z nordic walking wszystko, co najlepsze.

Dlaczego obowiązkowo musimy mieć właściwe kije? Aby mieć możliwość zastosowania właściwej techniki marszu. Kije, które nie mają dobrze spasowanych rękawiczek uniemożliwią nam zachowanie poprawności. Co to znaczy dobrze spasowana rękawiczka? Często kupujemy kije, które tylko marketingowo nazwane zostały "do nordic walking". Mają pseudo rękawiczki wiszące na długich paskach lub mają po prostu zwykłe paski. To powoduje, że gdy wypuścimy kij z ręki, opadnie on do połowy dłoni, co uniemożliwi jego ponowne chwycenie. A właśnie aktywna praca nadgarstka, czyli chwytanie i puszczanie kija jest jednym z podstawowych elementów techniki. Kije trekkingowe już na samym wstępie eliminują ten jakże ważny element techniki marszu. 

Co dalej powinniśmy wiedzieć o technice? Jest kilka kluczowych elementów, które musimy opanować, aby nordic walking uprawiać właściwie, a przede wszystkim z korzyścią dla zdrowia. Technika marszu nordic walking działa prozdrowotnie w każdym elemencie, zła technika powoduje często przeciążenia, kontuzje i złę nawyki, których bardzo ciężko się pozbyć. Po pierwsze koordynacja, po drugie praca z barku - nie z łokcia, po trzecie odpowiedni zakres ruchu, po czwarte chwytanie i puszczanie kija, po piąte właściwe miejsce i kąt wbicia kija. Nie liczmy zatem, że nauczymy sie poprawnej techniki samemu, poza niewielkim procentem ludzi, nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Potrzebujemy osoby, która przeprowadzi nas przez całyproces nauczania, krok po ktoku, eliminując błędy na każdym etapie nauczania. 

Zapamiętaj - Każdy, kto oczekuje od nordic walking efektów, znajdzie je. Warunek jest jeden - potrzeba motywacji i systematycznych ćwiczeń, a do tego niezbędny jest INSTRUKTOR

Technika w każdym sporcie jest elementem, który powinno się szkolić przez cały czas. Nie jest nam dana na zawsze, a powielanie błędów powoduje utrwalenie złych nawyków, które ograniczają nasze możliwości. Szerzej o właściwej technice w kolejnych artykułach.